Két hasonló fokozat, két különböző feladat
Az ASTM A106 Grade B és az API 5L Grade B egyaránt szén-mangánacél csőspecifikáció, amely varrat nélküli és hegesztett csövekre vonatkozik, és mindkettő 415 MPa (60 ksi) minimális szakítószilárdságot határoz meg. Mivel a szilárdsági adatok szinte azonosnak tűnnek, a két fokozatot gyakran felcserélik, mégis eltérő szolgáltatásra írták őket. Az ASTM A106 egy nyomású-csővezeték-specifikáció az emelt-hőmérsékletű szolgáltatáshoz, míg az API 5L egy sor{11}}csőspecifikáció az olaj- és gázszállításhoz. Egy cső kettős{13}}minősítést kaphat mindkettőre, de csak akkor, ha a malom mindegyik hőt mindkét dokumentum minden pontjának megfelelően minősítette.
Kémiai összetétel összehasonlítva
| Elem | ASTM A106, B fokozat | API 5L, B fokozat (PSL1) |
|---|---|---|
| szén, max % | 0.30 | 0.28 |
| mangán % | 0.29 - 1.06 | 1,20 max |
| Foszfor, max % | 0.035 | 0.030 |
| kén, max % | 0.035 | 0.030 |
| szilícium % | 0,10 perc | nincs megadva |
A gyakorlati különbség a szénben és a mangánban rejlik. Az A106 B fokozat legfeljebb 0,30%-os szenet enged meg, míg az API 5L Grade B 0,28%-ban zárja le a szenet és 1,20%-ig engedi meg a mangánt. Az API 5L a foszfort és a ként is 0,030 %-ra szigorítja, míg az A106 0,035 %-ot tesz lehetővé. A szilícium szabályozott minimum 0,10%-a az A106-ban, ami a magas hőmérsékletű szilárdsághoz szükséges deoxidációs gyakorlatot tükrözi. Az API 5L PSL2 útvonal választása tovább szigorítja a korlátokat, és korlátozza a kombinált vanádium-, nióbium- és titántartalmat, ezért a PSL2 cső a szokásos választás alacsony hőmérsékletű vagy savanyú szolgáltatáshoz.
Mechanikai Tulajdonságok
| Ingatlan | ASTM A106, B fokozat | API 5L, B fokozat |
|---|---|---|
| Minimális folyáshatár | 240 MPa | 241 MPa (PSL1); 245 MPa L245 (PSL2) esetén |
| Minimális szakítószilárdság | 415 MPa | 415 MPa |
| Minimális nyúlás | 20 % | Az API 5L képletéből számítva, általános falvastagságok esetén általában magasabb |
| Ütésvizsgálat | Csak akkor, ha a megrendelésben szerepel | Rendelt opció PSL1-ben; a PSL2 megköveteli bizonyos tervezési hőmérsékletekhez |
Az A106 Grade B értékeit közvetlenül a szabvány táblázataiban rögzíti, ami egyszerűvé teszi az átvételi tesztelést, de kevesebb teret hagy a nagyobb -erősségű változatoknak. Az API 5L B fokozat a nyúlást egy képlettel fejezi ki, így a szükséges szám az átmérővel és a falvastagsággal nő; ez az egyik oka annak, hogy a malom tanúsítványa önmagában nem bizonyítja a felcserélhetőséget.
Alkalmazások és szolgáltatási kör
ASTM A106 B fokozat: kazáncsövek és gyűjtők, túlhevítők, gazdaságosítók, hőcserélők, finomítói és petrolkémiai folyamatok csővezetékei és egyéb nyomás alatt álló részek, ahol az ASME B31.1 vagy ASME B31.3 szabályozza a falvastagság számítását.
API 5L B fokozat: szárazföldi és tengeri szállítóvezetékek, gyűjtővezetékek, vízbefecskendező és közművezetékek az ASME B31.4 vagy ASME B31.8 szabvány szerint, ahol a vezetékcső méretei, a hegesztési varrat minősége és a terepi hegeszthetőség befolyásolja a vásárlást.
A külső átmérő és a falvastagság sorozatai is különböznek. Az A106 csövet általában az ASME B36.10M ütemterv szerint, míg az API 5L vezetékcsövet az API 5L mérettáblázataihoz rendelik, amelyek nagyobb átmérőkre terjednek ki, és meghatározzák a falvastagságot az átviteli tervezéshez.
Kiválasztási és rendelési pontok
Először állítsa be a tervezési kódot, mert az ASME B31.1, B31.3, B31.4 és B31.8 ugyanazon tervezési nyomáson eltérő csőspecifikációkra mutat.
Adja meg az API 5L termékspecifikációs szintjét. A PSL2 kötelező roncsolásmentes tesztelést, szigorúbb kémiát, 0,93-as maximális hozam-/-szakítóarányt és Charpy-ütési követelményeket biztosít.
Nedves savanyú kiszolgáláshoz adja hozzá a NACE MR0175 / ISO 15156 anyagkövetelményeit, és erősítse meg a kész csőre vonatkozó keménységi határértékeket.
Kérjen EN 10204 3.1 malomvizsgálati tanúsítványt bármelyik fokozathoz, és hangolja össze a hőszámot a csőjelöléssel és a hidrosztatikai vizsgálati jegyzőkönyvvel.
Ne keverje össze a két specifikációt egy megrendelésben kettős tanúsítvány nélkül, mivel a nyomon követhetőség megkérdőjelezhető a harmadik fél által végzett ellenőrzés során.
GYIK
K: Használható-e az ASTM A106 Grade B cső API 5L Grade B vezetékcsőként?
Csak akkor, ha a cső kettős{0}}tanúsítvánnyal rendelkezik. A tanúsítványnak igazolnia kell az API 5L mérettűréseknek való megfelelést, a hegesztési varrat ellenőrzését és jelölését, nem csupán az A106 mechanikai értékeket.
K: Melyik fokozat a jobb magas{0}}hőmérsékletű gőzvezetékhez?
Az ASTM A106 Grade B a hagyományos választás, mert kémiája és szilíciumminimumja az ASME B31.1 szerinti emelt-hőmérsékletű nyomású szolgáltatásra szolgál.
K: A két fokozat nyomásértéke megegyezik?
Nem. A megengedett feszültség a tervezési kódtáblázatokból származik, és a falvastagság számítása függ a megadott külső átmérőtől és tűréstől is, amelyek különböznek a nyomócsövek és a vezetékek között.
K: Szükséges az API 5L B fokozatú cső ütésvizsgálata?
Ez opcionális a PSL1-ben, és kiegészítő követelményként rendelhető, de a PSL2 Charpy-tesztet ír elő a szabvány által lefedett minőségekre és falvastagságokra, ha a tervezési hőmérséklet vagy a vevő specifikációja ezt kívánja.
K: Hogyan tudja a vevő megkülönböztetni a két minőséget az udvaron?
Ellenőrizze a csövön lévő sablont vagy bélyegzőt, a hőszámot és a malom tanúsítványt: az API 5L cső a specifikáció és a termékleírási szint, míg az A106 cső a minőség és a vonatkozó falmegjelöléssel van jelölve.





